Niepokojące objawy - wskazania leczenia ortodontycznego

Poniżej prezentujemy przykłady nieprawidłowości, które mogą wskazywać na konieczność podjęcia leczenia ortodontycznego.

 

1. Otwarta szpara ust z wystającymi, stale widocznymi siekaczaczami

 

otwarta szpara ust
stale widoczne siekacze

 

2. Otwarte lub niedomknięte usta z wysuniętą do przodu brodą i widocznym językiem leżącym za dolnymi zębami lub trzymanym między zębami.

 

niedomknięte usta
niedomknięte usta

 

3. Język wpychający się między zęby podczas przełykania śliny.

 

przekrzywione zęby
język wypychający zęby


4. Duże szpary między zębami.

 

szpary między zębami
szpary między zębami


5. Zęby rosnące krzywo, zachodzące jeden na drugi.

 

krzywe zęby
krzywo rosnące zęby


6. Brak kontaktu między zębami szczęki i żuchwy.

 

brak kontaktu między zębami
brak kontaktu między zębami

 

7. Nadmierne zachodzenie górnego łuku na dolny tzn. np., że zęby siekacze prawie całkowicie pokrywają zęby sieczne dolne.

 

Zachodzenie zębów
Zachodzenie zębów


8. Odwrotny nagryz. Prawidłowo powinno być tak, że zęby szczęki – łuku górnego zachodzą na zęby żuchwy (jak pudełko na buty). Jeśli jest odwrotnie – dolne zęby zakrywają górne- jest to nieprawidłowość.

 

odwrotny nagryz
odwrotny nagryz

 

odwrotny nagryz
odwrotny nagryz


9. Jeśli w łuku tkwi ząb mleczny, który jeszcze nie wypadł a wyrasta już jego stały odpowiednik, wówczas ząb mleczny trzeba usunąć, aby zrobił miejsce swojemu stałemu następcy.

 

 

ząb mleczny w łuku
ząb mleczny w łuku


10. Pozostawanie zęba mlecznego w łuku powyżej 12 r.ż. również jest nieprawidłowością.

 

Skierowanie do ortodonty

Oczywiście istnienie wady zgryzu rozpozna lekarz stomatolog jako lekarz pierwszego kontaktu i skieruje do ortodonty. Jeśli tak się nie dzieje to rodzic czy też opiekun sam może, widząc istnienie przyczyn wad zgryzu lub objawów niepokojących (wymienionych w § 2) umówić się na wizytę kontrolną u ortodonty bez skierowania. Warto wiedzieć o tym, że wg stanu prawnego na rok 2009 leczeniem ortodontycznym z ubezpieczenia, refundowanym przez NFZ objęte są dzieci do 13 rż. Przy czym rozpocząć można leczenie do 12 rż. a kontynuować do 13 rż. Dotyczy to tylko leczenia przy użyciu aparatów zdejmowanych: blok, płytki. Leczenie innymi aparatami: blokowymi elastycznymi, aparatami grubołukowymi, zewnątrzustnymi, a także aparatami stałymi w żadnym okresie życia nie jest refundowane przez NFZ.

 

 

Jakkolwiek duża część cech anatomicznych naszej twarzy wynika z przekazu genetycznego (np. kolor, kształt i rozstaw oczu, kolor włosów, szerokość twarzy i inne) to jednak ostateczny jej wizerunek modelowany jest przez czynność – lub jej brak, funkcje – prawidłową lub nie – poszczególnych struktur twarzy. Wszelkie odbiegnięcia od normy w czynnościach poszczególnych narządów, znajdą swoje odbicie w zaburzeniu ich budowy. Przykładem może być dziecko ułatwiające sobie oddychanie w przypadku przerostu migdałków, poprzez otwarcie ust i wysunięcie żuchwy z leżącym na jej dnie – językiem do przodu. Po kilku latach efekt będzie wyraźnie widoczny: nadmiernie wydłużona i wysunięta ku przodowi żuchwa z szerokim wysuniętym w stosunku do zębów szczęki łukiem zębowym żuchwy oraz mała, zwężona szczęka niemieszcząca wszystkich zębów. Z całą pewnością należy tego uniknąć.

 

 

niepokojące objawy
Nieprawidłowy układ zębów

 

Zacznij leczenie już dziś