Aparaty zewnątrzustne

Oprócz wymienionych podstawowych rodzajów aparatów- stałych i ruchomych- jest cały szereg innych często łączących w sobie cechy obydwu.

I tak np. wyciąg karkowy w formie łuku wkładanego w rurki na pierścieniach zacementowanych na zębach trzonowych, z dwoma wąsami wykonanymi z grubego drutu wychodzącymi na zewnątrz jamy ustnej. Z “wąsami “tymi łączy się w sposób elastyczny biegnące przez kark lub potylicę tekstylne opaski.

Aparat ten nosi się podobnie jak ruchomy, kilka godzin w dzień oraz w nocy podczas snu. Może być używany samodzielnie lub w połączeniu z aparatem stałym albo ruchomym. W wadach doprzednich stosuje się tzw. procę bródkową -nakładkę na brodę elastycznie połączoną z czepcem na głowę lub tzw. maskę Delair”a -plastikową nakładkę na brodę, połączoną metalowym łukiem z oparciem na czoło. Na wysokości siekaczy górnych znajduje się metalowa poprzeczka na której rozpina się elastyczne wyciągi biegnące do zamków przyklejonych na zębach lub innych zaczepów. Czas noszenia podobny jak w przypadku wyciągu karkowego.

maska Delair”a

Zasady użytkowania aparatu zewnątrzustnego

Aparat składa się z łuku metalowego i oparcia ciągnącego. Obie te części są połączone ze sobą przyczepami sprężynującymi z asekuracją.

Trzeba się ściśle stosować do rad ortodonty w celu dobrego stosowania aparatu i bezpieczeństwa!

  1. Nosząc aparat nie wolno biegać lub się gimnastykować
  2. Nie wyjmować łuku z ust bez odczepienia najpierw moduł bezpieczeństwa ( dla przypomnienia: żeby zdjąć aparat trzeba jedną ręką trzymać łuk w ustach , a drugą odczepić oba moduły bezpieczeństwa )
  3. Nie manipulować łukiem, który jest w ustach (rurkach)
  4. Nie pozwolić nikomu zaczepić się, czy ciągnąć wyciąg czy łuk
  5. Nigdy nie przesuwać łuku połączonego z wyciągiem przed twarzą-szczególnie niebezpieczne

Ortodonta może też zaproponować leczenie przy pomocy przerzutu podniebiennego lub łuku językowego, aparatu do szybkiego poszerzania szczęki -RPE, albo płytki podniebiennej, a także szyn rozklinowujących, wyciągów międzyszczękowych, zapory dla języka i wielu innych z całego arsenału metod i środków.

zapora dla języka z kolcami

Po zakończeniu aktywnego leczenia ortodontycznego i uzyskaniu oczekiwanych rezultatów, pacjent powinien nosić aparat retencyjny tj. taki, który zabezpieczy przed nawrotem wady. Noszenie tego aparatu trwać powinno co najmniej połowę okresu leczenia. Spotkać się też można z takim twierdzeniem, że im dłużej pacjent nosi aparat retencyjny tym lepiej, gdyż często łatwo jest osiągnąć dobry rezultat leczenia, ale trudniej go utrzymać. Warto tutaj przytoczyć argumentację amerykańskich ortodontów użytą w oświadczeniu, które pacjent kończący aktywne leczenie podpisuje, iż cały organizm człowieka ulega ciągłym zmianom na przestrzeni lat, tak więc i w zakresie uzębienia tych zmian ustrzec się nie sposób.

Copyright by Ortodoncja 2017. Wykonanie VISION