92. Zjazd  Europejskiego Towarzystwa Ortodontycznego w Sztokholmie

W dniach od 13 do 15.czerwca 2016 roku ja i dr Adam uczestniczyliśmy w 92. Zjeździe Europejskiego Towarzystwa Ortodontycznego.

 

Tym razem odbywał się on w Sztokholmie. Trzydniowe obrady poprzedzone były wieczorną galą otwarcia już w niedzielę, 12.06 w Centrum Kongresowym. W Zjeździe wzięło udział około 2 tysiące uczestników z całego świata. Przez trzy dni od godziny 09.00 do ok 17.00 odbywały się wykłady, którym towarzyszyła wystawa produktów skierowanych do ortodontów oraz sesja plakatowa. Program towarzyski to zwyczajowe Prezydent Reception w poniedziałek, kolejnego dnia dyskoteka dla młodych oraz Gala Diner, uroczysty obiad w Sali sztokholmskiego Ratusza, gdzie obiadem podejmowani są nobliści.

 

Z polskich akcentów należy wymienić trzy wykłady zaprezentowane przez młodych pracowników naukowych Medycznego Uniwersytetu we Wrocławiu, prowadzenie jednej z sesji przez prof. Ewę Czochrowską, Prezesa Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego oraz oczywiście sporą grupę uczestników z Polski.

 

W wolnym czasie zwiedzaliśmy Sztokholm – na piechotę, metrem i statkiem. Udało nam  się też dojechać do Upsali i zwiedzić tamtejsze  Muzeum, Zamek Królewski oraz Katedrę,  gdzie znajduje się Kaplica Jagiellonów. Spoczywa tam polska królewna, najmłodsza córka Zygmunta Starego i Bony Sforcy, Katarzyna wraz ze swym małżonkiem. W Uppsali znajduje się najstarszy Uniwersytet w Skandynawii, tam koronowano i chowano władców Szwecji. W centrum miasta znajduje się też dom i ogród Linneusza.

Wyjazd ten upewnił nas w przekonaniu, że nie odstajemy od  ortodontów z innych krajów, a Sztokholm jest miastem  pięknym, czystym, eleganckim i bardzo drogim. Nie mogliśmy jednak sobie odmówić skosztowania śledzików na słodko oraz kroppkaki – pyszne !!

 

Zapraszamy na spacer po stolicy Szwecji w fotograficznym skrócie:

 

Zacznij leczenie już dziś