Aparaty stałe 

 

Aparaty stałe to takie, które umocowane są na zębach przez cały okres leczenia. W naszym gabinecie będziesz mógł skorzystać z leczenia z wykorzystaniem tradycyjnych aparatów stałych, jak i bardzo estetycznych aparatów wykonanych z kompozytów, porcelany albo też z kryształu.  
 

Przykład zamka aparatu stałego

 

 

Zalety aparatu stałego

 • precyzyjne działanie, poprawa estetyki,

 • za pomocą aparatu stałego leczy się praktycznie każdą wadę,

 • mniej zależny od współpracy pacjenta – działa przez całą dobę,

 • nie utrudnia wymowy (nie dotyczy to aparatu klejonego w technice językowej).

 

Budowa aparatu stałego 

Podstawowe elementy aparatu stałego to:

 • przyklejone do zębów zamki,  

 • pierścienie zacementowane najczęściej na pierwszych trzonowcach,

 • łączący je wszystkie łuk metalowy, utrzymywany w szczelinie zamków przy pomocy ligatur elastycznych lub metalowych.

Mogą być też stosowane elementy dodatkowe, takie jak: metalowy łuk przebiegający przez podniebienie, łączący zęby trzonowe szczęki, taki sam łuk w żuchwie przebiegający wzdłuż powierzchni językowych zębów, sprężynki, wyciągi elastyczne międzyszczękowe oraz inne.

 

 

Wady aparatu stałego 

Do wad zaliczyć należy:  

 • trudniejsze utrzymanie higieny,  

 • pewne obostrzenia, jak chodzi o rodzaj spożywanego pokarmu,

 • pewne przeciwwskazania do jego założenia,  

 • mało estetyczny wygląd szczególnie aparatu metalowego,

Zamki aparatu stałego są przyklejane na powierzchniach wargowych i policzkowych zębów specjalnym klejem. W technice językowej klei się je na powierzchniach językowych zębów. Są więc wówczas zupełnie niewidoczne ale za to trochę bardziej dokuczliwe dla Pacjenta. Utrudniają też wymowę. Technika ta jest rzadko stosowana i droga. 

 

 

Z czego wykonane są aparaty stałe? 

Najczęściej zamki wykonane są z metalu. Pacjenci, dla których sprawa estetyki jest bardzo ważna, decydują się na założenie droższych zamków, kosmetycznych. Wykonane są one z kompozytów, porcelany albo też z kryształu. Są mniej widoczne, bardzo zbliżone do koloru zębów. 

 

konstrukcja stałego aparatu ortodontycznego
Porównanie aparatu z zamkami metalowymi i kosmetycznymi

Są też zamki złote oraz kolorowe – dla chętnych. Zasada działania zamków w aparacie stałym jest taka sama niezależnie od tego z czego są wykonane.

 

 

 

Chcesz zachwycać pięknym i zdrowym uśmiechem?

Podejmij leczenie już dziś! Umów się na wizytę

+48 77 423 43 35

lub

napisz do nas

 

 

 

Aparaty stałe samoligaturujące

W porównaniu z zamkami tradycyjnymi zamki samoligaturujące posiadają klapkę, Ta klapka działa jak ligatura gumowa bądź metalowa, przytrzymuje drut główny do zamka. Działa również ona jak element aktywny w razie potrzeby przyciągając zamek do łuku główne lub luzując kiedy siła jest za duża.

 

zamek samoligaturujacy

 

Zalety aparatów samoligaturujących

 • Łatwiejsza higiena,

 • Szybsze leczenie 1  proces szeregowania zębów przebiega szybciej więc samo leczenie będzie krótsze około 2 do 4 miesięcy,

 • Mniej dolegliwości bólowych.

Zamki samoligaturujące

 

Mity na temat aparatów stałych 

Odnosząc się do mitów pokutujących w społeczeństwie na temat aparatów stałych, należy stwierdzić iż: nieprawdą jest, że leczyć się mogą tylko dzieci i młodzież. Leczyć się można w każdym wieku i praktycznie tylko wydolność przyzębia ogranicza te możliwości, o ile nie ma innych przeciwwskazań. Sama choroba przyzębia również nie wyklucza leczenia ortodontycznego. Musi być ono tylko prowadzone w ścisłej współpracy z lekarzem specjalistą chorób przyzębia. A zakres, rodzaj i stosowane metody leczenia dopasowane są indywidualnie do pacjenta. 

 

Nie jest prawdą, że podczas zdejmowania zamków odrywają się kawałki szkliwa i uszkodzone zostają zęby. Szkliwo jest najtwardszą tkanką w ludzkim organizmie. Podczas usuwania aparatu kruszy się łączący go z zębem klej. 

 

Nie jest taż prawdą, że zęby ulegają zniszczeniu pod wpływem osadzonego na nich aparatu. Liczne ubytki próchnicze powstają u tych pacjentów, którzy nie dbają o higienę jamy ustnej w wystarczającym stopniu. 

 

Niektórzy pacjenci sądzą że leczenie stałym aparatem pozwoli uniknąć usuwania zębów. Nie do końca jest to prawdą. W przypadku, gdy istnieje duża dysproporcja pomiędzy wielkością zębów a szerokością wyrostka zębowego, trzeba zmniejszyć ilość zębów, niezależnie od tego czy leczenie będzie prowadzone przy pomocy aparatów stałych czy też ruchomych. 

 

Uważa się też, że aparaty stałe nie wymagają współpracy pacjenta gdyż działają same. Nie zawsze tak może być. Pomijając dużą dbałość o higienę jamy ustnej oraz systematyczne uczęszczanie na wizyty kontrolne, do leczenia często włączane są dodatkowe akcesoria, jak np. wyciągi międzyszczękowe lub wyciąg karkowy, które pacjent sam zakłada. 

 

 

Retencje i aparaty retencyjne 

Jest wiele rodzajów aparatów retencyjnych. Może nim być aparat ruchomy, którym pacjent się leczył, ale już bez rozkręcania śruby i bez aktywacji – noszony tylko w nocy. Po zdjęciu aparatu stałego może to być płytka podobna do aparatu ruchomego, bez śruby i klamer, albo też tzw. szyna, wykonana z przeźroczystego tworzywa w rodzaju koszulki na zęby. 

 

 

 

Przeźroczyste szyny retencyjne

 

 Nosi się ją początkowo całą dobę (zdejmując do posiłków) a w późniejszym okresie tylko w nocy. Są to wszystko ruchome aparaty retencyjne. Mogą być też stałe, np. metalowy łuk od kła do kła w żuchwie.

 

Aparaty Powrót

Zacznij leczenie już dziś