Aparaty zewnątrzustne 

 

Aparaty zewnątrzustne mogą łączyć w sobie cechy aparatów stałych i ruchomych. I tak np. wyciąg karkowy w formie łuku wkładanego w rurki na pierścieniach zacementowanych na zębach trzonowych, z dwoma wąsami wykonanymi z grubego drutu wychodzącymi na zewnątrz jamy ustnej. Z „wąsami” tymi łączy się w sposób elastyczny biegnące przez kark lub potylicę tekstylne opaski. 

 

Aparat ten nosi się podobnie jak ruchomy, kilka godzin w dzień oraz w nocy podczas snu. Może być używany samodzielnie lub w połączeniu z aparatem stałym albo ruchomym. W wadach doprzednich stosuje się tzw. procę bródkową - nakładkę na brodę elastycznie połączoną z czepcem na głowę lub tzw. maskę Delair'a - plastikową nakładkę na brodę, połączoną metalowym łukiem z oparciem na czoło. Na wysokości siekaczy górnych znajduje się metalowa poprzeczka na której rozpina się elastyczne wyciągi biegnące do zamków przyklejonych na zębach lub innych zaczepów. Czas noszenia podobny jak w przypadku wyciągu karkowego. 

 

 

Przykład aparatu ruchomego

 

 

Aparat ten nosi się podobnie jak ruchomy, kilka godzin w dzień oraz w nocy podczas snu. Może być używany samodzielnie lub w połączeniu z aparatem stałym albo ruchomym. W wadach doprzednich stosuje się tzw. procę bródkową - nakładkę na brodę elastycznie połączoną z czepcem na głowę lub tzw. maskę Delair”a - plastikową nakładkę na brodę, połączoną metalowym łukiem z oparciem na czoło. Na wysokości siekaczy górnych znajduje się metalowa poprzeczka na której rozpina się elastyczne wyciągi biegnące do zamków przyklejonych na zębach lub innych zaczepów. Czas noszenia podobny jak w przypadku wyciągu karkowego. 

 

leczenie ortodontyczne - wyciąg karkowy
Leczenie wady zgryzu za pomocą wyciągu karkowego

 

 

leczenie wady zgryzu za pomocą maski Delair'a
Maska Delair'a

 

Zasady użytkowania aparatu zewnątrzustnego 

Aparat składa się z łuku metalowego i oparcia ciągnącego. Obie te części są połączone ze sobą przyczepami sprężynującymi z asekuracją. 

 

Trzeba się ściśle stosować do rad ortodonty w celu dobrego stosowania aparatu i bezpieczeństwa! 

 

  1. Nosząc aparat nie wolno biegać lub się gimnastykować 
  2. Nie wyjmować łuku z ust bez odczepienia najpierw moduł bezpieczeństwa (dla przypomnienia: żeby zdjąć aparat trzeba jedną ręką trzymać łuk w ustach, a drugą odczepić oba moduły bezpieczeństwa) 
  3. Nie manipulować łukiem, który jest w ustach (rurkach) 
  4. Nie pozwolić nikomu zaczepić się, czy ciągnąć wyciąg czy łuk 
  5. Nigdy nie przesuwać łuku połączonego z wyciągiem przed twarzą - szczególnie niebezpieczne 

 

Przerzut podniebienny oraz łuk językowy 

Ortodonta może też zaproponować leczenie przy pomocy przerzutu podniebiennego lub łuku językowego, aparatu do szybkiego poszerzania szczęki -RPE, albo płytki podniebiennej, a także szyn rozklinowujących, wyciągów międzyszczękowych, zapory dla języka i wielu innych z całego arsenału metod i środków. 

 

leczenie ortodontyczne przy pomocy zapory dla języka
Zapora dla języka z kolcami

 

 

Ty też możesz mieć piękny uśmiech!

Zacznij uśmiechać się bez skrępowania. Umów się na wizytę już dziś

+48 77 423 43 35

lub

napisz do nas

 

Aparat retencyjny 

Po zakończeniu aktywnego leczenia ortodontycznego i uzyskaniu oczekiwanych rezultatów, pacjent powinien nosić aparat retencyjny tj. taki, który zabezpieczy przed nawrotem wady. Noszenie tego aparatu trwać powinno co najmniej połowę okresu leczenia. Spotkać się też można z takim twierdzeniem, że im dłużej pacjent nosi aparat retencyjny tym lepiej, gdyż często łatwo jest osiągnąć dobry rezultat leczenia, ale trudniej go utrzymać. Warto tutaj przytoczyć argumentację amerykańskich ortodontów użytą w oświadczeniu, które Pacjent kończący aktywne leczenie podpisuje, iż cały organizm człowieka ulega ciągłym zmianom na przestrzeni lat, tak więc i w zakresie uzębienia tych zmian ustrzec się nie sposób. 

 

 

Aparaty zdejmowane 

Aparat zdejmowany to taki, który pacjent sam zakłada i zdejmuje, nosząc go określoną przez ortodontę ilość godzin w ciągu doby. Może być wykonany tylko na jedną szczękę np. górną lub dolną, dla dwóch szczęk, albo też może to być aparat dwuszczękowy tzw. blokowy łączący obie szczęki jednocześnie. 

 

przykłady aparatów zdejmowanychj
Rodzaje zdejmowanych aparatów ortodontycznych

 

Wykonany jest on z akrylu, dziś często bardzo kolorowego, elementów utrzymujących aparat na zębach czyli klamer, oraz łuków śrub i sprężyn. Elementy te mają do wykonania konkretne zadanie np. poszerzenie łuku zębowego, przechylenie lub wychylenie zęba albo grupy zębów, przesunięcie zęba wzdłuż łuku zębowego np. do luki po usuniętym zębie, albo też zmianę wzajemnego ustawienia szczęk wobec siebie np. wysunięcie żuchwy gdy jest ona ustawiona dotylnie(w aparacie dwuszczękowym). 

 

 

Zalety aparatów ruchomych 

Najważniejsze zalety aparatów ruchomych: 

  • łatwe w utrzymania higieny,  

  • proste w obsłudze,

  • względnie łatwo dostępne,

  • tańsze ad aparatów stałych i refundowane przez NFZ,

  • łatwo w nich uniknąć “przedawkowania siły”. 

Natomiast do ich wad zaliczyć należy fakt, że przy małym zdyscyplinowaniu pacjenta leczenie wydłuża się, a brak widocznych pozytywnych efektów leczenia zniechęca i pacjenta i jego opiekunów. Ponadto aparaty te nie są skuteczne w leczeniu wszystkich wad zgryzu, są przede wszystkim dużo mniej precyzyjne od aparatów stałych, a także mniej wygodne ograniczając przestrzeń dla języka . 

 

 

Jak postępować z aparatami ruchomymi ? 

Zasada 1. 

Należy je nosić na zębach wg wskazówek ortodonty, najczęściej jest to ok. 4 godz. w ciągu dnia – podczas odrabiania lekcji, oglądania telewizji, gry na komputerze, wykonywania prac domowych – oraz w nocy podczas snu.

 

Zasada 2.

Nie wolno w aparacie jeść.  

 

Zasada 3. 

Należy go myć szczotką i pastą tak jak zęby.  

 

Zasada 4. 

Dodatkowo, aby nie zaczął się odkładać na nim kamień, (który jest szczególnie niebezpieczny dla śruby), należy zastosować specjalnie do tego celu przeznaczone preparaty odkamieniające. Jeśli aparat ma śrubę, osoba odpowiedzialna musi ją rozkręcać z częstotliwością zalecaną przez lekarza, np. raz w tygodniu, co 10 dni albo też co 2 tygodnie. Śrubę rozkręcamy specjalnym kluczykiem, wkładając go w otwór w środkowym trzpieniu i przekręcając od ogona widocznej, zatopionej w akrylu strzałki w kierunku grotu tej strzałki, do oporu – jeden raz. Nie wolno bawić się śrubą, kręcąc raz w jedną, raz w drugą stronę. 

 

leczenie wady zgryzu aparatem ruchomym ze śrubą
Aparat ruchomy ze śrubą

 

 Zasada 5. Aparat należy przechowywać w specjalnie do tego celu przeznaczonym pudełeczku na sucho, gdyż w przeciwnym razie może ulec zniszczeniu.

 

aparat zdejmowany przechowywany w specjalnym pudełku
Pudełko na aparat zdejmowany

 

Zasada 6. Należy regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne wyznaczone przez ortodontę, np. co 6 tygodni. Jeśli aparat noszony jest zalecaną ilość godzin, zakładany tak aby mocno przylegał do zębów i pasował, oraz systematycznie rozkręcany, to po każdorazowym rozkręceniu pacjent czuje mocniejszy ucisk na zęby, który po 1, 2 dniach przestaje być odczuwalny. 

 

Jeśli jednak aparat noszony jest mniejszą ilość godzin, np. tylko w nocy, to po rozkręceniu może się okazać że aparat nie daje się włożyć na zęby, spada lub daje się założyć, lecz ucisk na zęby jest nie do wytrzymania. Trzeba wówczas cofnąć śrubę, ponosić kilka dni i ponownie rozkręcić. Taka sytuacja może mieć miejsce np. podczas choroby. Częstotliwość rozkręcania aparatu musi być adekwatna do czasu jego noszenia. Aparat noszony mniejszą ilość godzin niż zalecana powinien być rzadziej rozkręcany. Tylko że wówczas leczenie się wydłuża. Uzyskanie przez pacjenta zadowalającego rezultatu leczenia ortodontycznego nie może spowodować natychmiastowego zaprzestania noszenia aparatu. Trzeba go jeszcze nosić bez rozkręcania i aktywacji przez okres równy co najmniej połowie leczenia aktywnego, aby wada nie wróciła. 

 

Aparaty Powrót

Zacznij leczenie już dziś