Aparaty zdejmowane (ruchome) wewnątrzustne

 

Aparat zdejmowany to taki, który pacjent sam zakłada i zdejmuje, nosząc go określoną przez ortodontę ilość godzin w ciągu doby. Może być wykonany tylko na jedną szczękę np. górną lub dolną, dla dwóch szczęk, albo też może to być aparat dwuszczękowy tzw. blokowy łączący obie szczęki jednocześnie. 

 

Przykłady aparatów ruchomych
Rodzaje zdejmowanych aparatów ortodontycznych

 

Wykonany jest on z akrylu, dziś często bardzo kolorowego, elementów utrzymujących aparat na zębach czyli klamer, oraz łuków śrub i sprężyn. Elementy te mają do wykonania konkretne zadanie np. poszerzenie łuku zębowego, przechylenie lub wychylenie zęba albo grupy zębów, przesunięcie zęba wzdłuż łuku zębowego np. do luki po usuniętym zębie, albo też zmianę wzajemnego ustawienia szczęk wobec siebie np. wysunięcie żuchwy gdy jest ona ustawiona dotylnie (w aparacie dwuszczękowym). 

 

 

ZALETY APARATÓW RUCHOMYCH  

Najważniejsze zalety aparatów ruchomych: 

  • łatwe w utrzymania higieny,  
  • proste w obsłudze,
  • względnie łatwo dostępne,
  • tańsze ad aparatów stałych i refundowane przez NFZ,
  • łatwo w nich uniknąć “przedawkowania siły”. 

Natomiast do ich wad zaliczyć należy fakt, że przy małym zdyscyplinowaniu pacjenta leczenie wydłuża się, a brak widocznych pozytywnych efektów leczenia zniechęca i pacjenta i jego opiekunów. Ponadto aparaty te nie są skuteczne w leczeniu wszystkich wad zgryzu, są przede wszystkim dużo mniej precyzyjne od aparatów stałych, a także mniej wygodne ograniczając przestrzeń dla języka. 

 

Ty też możesz mieć piękny uśmiech!

Zacznij uśmiechać się bez skrępowania. Umów się na wizytę już dziś

+48 77 423 43 35

lub

napisz do nas

 

Jak postępować z aparatami ruchomymi ? 

Zasada 1. 

Należy je nosić na zębach wg wskazówek ortodonty, najczęściej jest to ok. 4 godz. w ciągu dnia – podczas odrabiania lekcji, oglądania telewizji, gry na komputerze, wykonywania prac domowych – oraz w nocy podczas snu.

 

Zasada 2.

Nie wolno w aparacie jeść.  

 

Zasada 3. 

Należy go myć szczotką i pastą tak jak zęby.  

 

Zasada 4. 

Dodatkowo, aby nie zaczął się odkładać na nim kamień, (który jest szczególnie niebezpieczny dla śruby), należy zastosować specjalnie do tego celu przeznaczone preparaty odkamieniające. Jeśli aparat ma śrubę, osoba odpowiedzialna musi ją rozkręcać z częstotliwością zalecaną przez lekarza, np. raz w tygodniu, co 10 dni albo też co 2 tygodnie. Śrubę rozkręcamy specjalnym kluczykiem, wkładając go w otwór w środkowym trzpieniu i przekręcając od ogona widocznej, zatopionej w akrylu strzałki w kierunku grotu tej strzałki, do oporu – jeden raz. Nie wolno bawić się śrubą, kręcąc raz w jedną, raz w drugą stronę.  

 

leczenie wady zgryzu aparatem ruchomym ze śrubą
Aparat ruchomy ze śrubą

 

 Zasada 5. Aparat należy przechowywać w specjalnie do tego celu przeznaczonym pudełeczku na sucho, gdyż w przeciwnym razie może ulec zniszczeniu.

 

aparat zdejmowany przechowywany w specjalnym pudełku
Pudełko na aparat zdejmowany

 

Zasada 6. Należy regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne wyznaczone przez ortodontę, np. co 6 tygodni. Jeśli aparat noszony jest zalecaną ilość godzin, zakładany tak aby mocno przylegał do zębów i pasował, oraz systematycznie rozkręcany, to po każdorazowym rozkręceniu pacjent czuje mocniejszy ucisk na zęby, który po 1, 2 dniach przestaje być odczuwalny. 

 

Jeśli jednak aparat noszony jest mniejszą ilość godzin, np. tylko w nocy, to po rozkręceniu może się okazać że aparat nie daje się włożyć na zęby, spada lub daje się założyć, lecz ucisk na zęby jest nie do wytrzymania. Trzeba wówczas cofnąć śrubę, ponosić kilka dni i ponownie rozkręcić. Taka sytuacja może mieć miejsce np. podczas choroby. Częstotliwość rozkręcania aparatu musi być adekwatna do czasu jego noszenia. Aparat noszony mniejszą ilość godzin niż zalecana powinien być rzadziej rozkręcany. Tylko że wówczas leczenie się wydłuża. Uzyskanie przez pacjenta zadowalającego rezultatu leczenia ortodontycznego nie może spowodować natychmiastowego zaprzestania noszenia aparatu. Trzeba go jeszcze nosić bez rozkręcania i aktywacji przez okres równy co najmniej połowie leczenia aktywnego, aby wada nie wróciła. 

 

Aparaty Powrót

Zacznij leczenie już dziś