Wystawa grafik Bolesława Polnara

Od 10.09.2018 roku w gabinecie Ortodoncja przy ul. Nysy Łużyckiej 9A w Opolu, można zobaczyć i kupić grafiki przedstawiające znane postacie oraz obraz "owocowa" Bolesława Polnara.

 

Bolesław Polnar
 

Bolesław Polnar (ur. 30 czerwca 1952 w Opolu, zm. 10 lutego 2014) – Należał do grona największych polskich grafików, malarzy. Był pedagogiem w Liceum Sztuk Plastycznych im. Jana Cybisa w Opolu, które sam ukończył kilkadziesiąt lat wcześniej. Wypowiadał się w malarstwie i rysunku, projektował także plakaty oraz scenografie teatralne. W latach 1972-1977 studiował w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, gdzie zdobył dyplom z grafiki w pracowni prof. Włodzimierza Kunza. Bolesław Polnar prezentował swoją twórczość (głównie malarstwo) na blisko 100 wystawach indywidualnych, oraz równie wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jego twórczość była prezentowana w wielu miastach Polski m.in. Kraków, Wrocław, Katowice, Warszawa, Opole. W Niemczech m.in. Berlin, Monachium, Duren, Oldenburg. We Francji m.in. Montpellier, Chartres, Paryż. W USA m.in. Nowym Jorku (Konsulat RP) Waszyngtonie (Ambasada RP) San Francisco ... W Szwecji, Helsinborg ... Włoszech, Verona ( Galeria “Meridiana“) W Parlamencie Europejskim w Brukseli w ramach Prezydencji Polski w Unii Europejskiej. W Czechach m.in.Ostrawa (Teatr), Krnow (Muzeum Miejskie) Opawa. Wielokrotnie brał udział w międzynarodowych plenerach malarskich, m.in. jako komisarz. Należał też do Związku Polskich Artystów Plastyków. Był zdobywcą wielu nagród i wyróżnień. B.Polnar był laureatem I nagrody w Ogólnopolskim Konkursie na obraz im. J.Spychalskiego w Poznaniu (1977 r.). Rok później wyróżniony na Bielskiej Jesieni 78. Wielokrotnie nagradzany prestiżowymi nagrodami regionalnymi m.in. Nagroda Marszałka Województwa Opolskiego, Prezydenta Miasta Opola, Nagroda Dziennikarzy “Złota Spinka 2008“, Nagroda Loży BCC za promowanie sztuki. W kwietniu 2013r. Ministerstwo Kultury i Sztuki przyznało Bolesławowi Polnarowi order GLORIA ARTIS. W roku 2006 wraz ze wspólnikiem założył galerię autorską BP-Atelier, w której co miesiąc prezentowano twórczość artystów z Polski ,Czech i Niemiec. Galeria miała charakter promocyjny i odbiega swoim programem i klimatem od galerii komercyjnych. Galeria BP-ATELIER przygotowała 72 wystawy artystów wypowiadających się w różnych mediach (malarstwo, rzeźba, grafika, fotografia, performance) Odbyło się także kilkadziesiąt spotkań autorskich poetów i pisarzy. Mieszkał i tworzył w Opolu i był mocno związany z tym miastem. Był najbardziej lubianym nauczycielem w opolskim „plastyczniaku”. Serca uczniów zdobywał przyjaznym sposobem bycia, ogromnym poczuciem humoru i wielkim dystansem do własnej osoby. Jego prace znajdują się w polskich muzeach (Opole, Kraków, Katowice, Warszawa) i kolekcjach prywatnych we Francji, Anglii, USA, Niemczech i w Polsce.

 

Bolesław Polnar mistrz kreski, posiadał "nieznośnie zgrabną lekkość kreski, jak określił to jeden z krytyków. Był świetnym portrecistą, a na płótnie często uwieczniał samego siebie. "Bywa, że artyści są dla siebie jedynym modelem. Poza tym przy autoportrecie można pozwolić sobie na eksperymenty, deformacje, złośliwości. Nie muszą to być twarze wylizane" - wyjaśniał przy okazji otwierania jednaj z wystaw swoich prac. Jednym z motywów często podejmowanych w pracach Polnara były kobiety. Namalował ich tak wiele, że w pewnym momencie określono go nawet mianem "malarza kobiet". On sam mówił, że to metka, którą przypięli mu głównie dziennikarze, ale nie pozbawiona podstaw. Polnar tłumaczył, że kobieta w sztuce to standard - od zawsze była jej tematem. "Maluję więc kobiety, bo są" - kwitował te uwagi artysta. Obrazy Bolesława Polnara pomimo pozornie oszczędnej formy charakteryzuje ogromna fascynacja kobiecym ciałem, obsesyjne wręcz zatracenie się w jego krągłościach, cieple, miękkości i zapachu. Nasycenie erotyzmem każdego detalu ciała – ścięgna u kostki, kształtu szyi, dołeczków przy obojczykach. Osiągnął taką perfekcję w tej delikatnej sferze, że wystarczy widok ekspresyjnie splecionych nóg tancerzy podczas tanga czy zarys pleców, by wywołać u odbiorcy burzę emocji. Jego modelki w pełni poddają się Mistrzowi. Pozują i prowokują - świadome własnej urody. Dziewczyny na płótnach Polnara, odarte z klimtowskiego blichtru i secesyjnego szaleństwa, kuszą i wabią, podobnie jak wiedeńskie damy z epoki Fin de siècle. 

 

Bolesław Polnar mówił o swojej twórczości: - Ja w zasadzie kończyłem grafikę, a plakat był takim moim drugim dyplomem. Plakat, malarstwo jest to bardziej spójne z moją psychiką. Jestem wierny temu w swojej pracy.

 

Polnar to - według rysownika i scenografa Andrzeja Czyczyły - jeden z najbardziej wyrazistych i płodnych twórców, regularnych w pracy co owocowało wieloma wystawami. "Pracował wśród ludzi i dla ludzi", a bohaterem jego obrazów zazwyczaj był człowiek - powiedział Czyczyło. "Jego artystyczna estetyka trafiała do odbiorcy, dlatego obrazy Bolka są w wielu prywatnych domach, instytucjach" - tłumaczył.

Zdaniem Czyczyły, zmarły malarz był niezwykle "rzetelną osobą", co - jak podkreślił - nie ograniczało nigdy jego artystycznej wyobraźni. "Wobec kumpli, przyjaciół czy bliskich miał dobrze pojmowaną mentalność opiekuńczej kwoki, zawsze był skory do pomocy" - dodał przypominając, że nie było chyba w ostatnich latach charytatywnej aukcji w regionie, na którą Ponar nie przekazałby którejś ze swoich prac.

 

Prezentowane obecnie we wnętrzach „Ortodoncji” prace to grafiki Bolesława Polnara Ladislava Steiningera z wystawy dnia 21 lutego 2014 roku w Galerii „Na Poddaszu” w Prudniku. Wernisaż tej wystawy, miał być kolejną okazją do spotkania z Bolesławem Polnarem. Niestety, 10 lutego 2014r. w swojej pracowni w Opolu w wieku 62 lat, znany opolski artysta-plastyk zmarł.

 

Ściana 1
Owocowa
 

Postacie przedstawieni na grafikach Bolesława Polnara:

 

 1. Thomas Mann – niemiecki pisarz
 2. Krzysztof Bucki – polski malarz
 3. Cĕzanne – francuski malarz
 4. Pablo Picasso - hiszpański malarz, rzeźbiarz, grafik
 5. Francis Bacon – brytyjski malarz
 6. Gabriel Garcia Márquez – kolumbijski powieściopisarz
 7. Henri de Toulouse – Lautrec – francuski malarz, grafik
 8. Bruno Schulz – polski malarz, rysownik
 9. Aubrey Beardsley – angielski rysownik, grafik
 10. Hans Belmer – rzeźbiarz, grafik
 11. Joan Mirŏ – kataloński malarz, rzeźbiarz
 12. Gűnter Grass – niemiecki pisarz
 13. Giorgio de Chirico – włoski malarz
 14. Samuel Beckett – irlandzki dramaturg
 15. Franz Kafka – pisarz
 16. Jackson Pollok – amerykański malarz
 17. Henri Matisse – francuski malarz

 

Zacznij leczenie już dziś