Czy krzywy kręgosłup krzywi zgryz? A może krzywy zgryz krzywi kręgosłup?

 

Proste zęby, prawidłowy zgryz i piękny uśmiech zależą od genów i wpływów środowiska. Od dnia narodzin młody organizm jest przez te czynniki modelowany.

 

Częściej niż nam się zdaje krzywe zęby są jednym z objawów zaburzeń całego organizmu jak np. szeroko rozumianych wad postawy albo raczej zaburzeń funkcji ciała. Nieprawidłowe ustawienie ciała do głowy i nieprawidłowe napięcia mięśni- obniżenie napięcia lub wzmożeni – wpływają na kształt i ustawienie kości twarzoczaszki. Inaczej mówiąc, prawidłowa postawa ciała oraz zrównoważone napięcie mięśniowe we wszystkich obszarach naszego organizmu umożliwia kształtowanie się odpowiedniej wielkości oraz ustawionych we właściwej wzajemnej relacji kości szczęk. W prawidłowo ukształtowanych kościach stoją prosto zęby, tworzące regularne łuki zębowe a ich wzajemna relacja, czyli zgryz jest prawidłowy.

 

Zatem nie dziwi, że ortodonta kieruje do fizjoterapeuty. Bywa też odwrotnie to fizjoterapeuta kieruje do ortodonty. Uważaj się, że język podpierając podniebienie i kształtuje kości czaszki, jeśli są nieprawidłowości w tym obszarze mogą one pociągać za sobą zaburzenia w innych obszarach ciała. Prostowanie zębów bez współpracy z innymi specjalistami nie powiedzie się lub nie da trwałego efektu.

 

 

Zacznij leczenie już dziś