Wydaje się, że implanty stomatologiczne oraz miniimplanty (lub inaczej mikroimplanty, albo miniśruby) ortodontyczne są jednym z najbardziej wartościowych osiągnięć ostatniego dziesięciolecia w stomatologii.
Te pierwsze pozwalają na protetyczne uzupełnienie braków zębowych w sposób najbardziej zbliżony do fizjologii: samodzielnie umieszczony w kości implant podobnie jak ząb, nie wymaga utrzymania w oparciu o zęby sąsiednie i przeciwdziała zanikaniu kości wyrostka po utraconym zębie.
Natomiast miniimplanty ortodontyczne, w swojej budowie przypominają, co może brzmieć nieco odstraszająco, śrubę z główką wystającą ponad błonę śluzową i służą do tzw. czasowego zakotwienia podczas leczenia ortodontycznego. Po ich wykorzystaniu zostają usunięte. Uzyskanie odpowiedniego zakotwienia w ortodoncjo od zawsze stanowiło duży problem a nawet wyzwanie. Utrzymanie jednego, czy grupy zębów w ich dotychczasowym położeniu, przemieszczając jednocześnie inne w odpowiednią stronę, jest zgodnie z zasadą „akcja reakcja” niemożliwe. Dotychczas stosowano różne rozwiązania, ale żadne z nich nie dawało zakotwienia stuprocentowego. Dopiero mikroimplanty na to pozwalają. W zależności od przypadku,może być potrzebny jeden lub kilka. Umieszczone mogą być w przedsionku, guzie szczęki lub na podniebieniu. Ich zastosowanie może ograniczyć zasięg aparatu ortodontycznego. W niektórych przypadkach za ich pomocą można osiągnąć rezultaty podobne do tych, jakie byłyby wcześniej możliwe tylko zabiegiem operacyjnym. Jednym słowem ortodonci otrzymali całkiem nowe,ogromnie przydatne narzędzie zwiększające skuteczność leczenia.
Zamontowanie miniśruby jest stosunkowo mało inwazyjnym zabiegiem i niebolesnym. Oczywiście okolica wprowadzenia jest znieczulana małą ilością środka znieczulającego dla komfortu pacjenta. Po zabiegu nie powinno być większych dolegliwości bólowych.
Budowa miniimplantu ortodontycznego zapobiega jego integracji z kością wyrostka zębodołowego, po to, aby łatwo go było po wykorzystaniu usunąć - odwrotnie, niż w przypadku implantów protetycznych, gdzie lepsza integracja z kością jest atutem. Podobnie, jak w przypadku implantów protetycznych, może zdarzyć się sytuacja braku właściwego utrzymania i zabieg trzeba powtórzyć. Jednak w miarę doskonalenia technik montażu i sposobów zastosowania zdarza się to wyjątkowo.
Jolanta Jarka
Przykładowe zdjęcia zastosowania mikroimplantów:
Używamy cookies