O czym myśli ortodonta słysząc stare, jakże wciąż aktualne przysłowie chińskie :” Zanim język utnie Ci głowę, utnij sobie język”?
Otóż ortodonci nie od dziś wiedzą, że rola języka w kształtowaniu prawidłowego zgryzu jest zasadnicza. Już w życiu płodowym do 2 roku życia, język jest głównym czynnikiem wpływającym na kształt i wielkość żuchwy.
Język zbyt duży lub spoczywający w żuchwie (co jest nieprawidłowością) np. w przypadku trudności w oddychaniu przez nos) powoduje, że rośnie ona nadmiernie do przodu, wyprzedzając szczękę. Język mały, cofnięty, z krótkim wędzidełkiem, może być przyczyną niedorozwoju żuchwy.
Będzie mała i cofnięta w profilu. Jeśli te dysproporcje we wzajemnej wielkości i ułożeniu szczęk będą duże, konieczna będzie operacja wydłużenia lub skrócenia jednej lub obu kości szczęk. Samo prostowanie zębów nie wystarczy, aby mieć równe zęby i prosty zgryz. Potrzebna będzie duża operacja ortognatyczna. Tak więc aby nie dopuścić do tego warto we wczesnym dzieciństwie podciąć lub wręcz wyciąć wędzidełko języka, aby poprawić jego kształt i funkcjonowanie oraz nie dopuścić skalpela do naszej głowy.
Chociaż ... starożytni Chińczycy raczej nie to mieli na myśli ...
Masz pytania?
Chcesz się umówić na wizytę?
+48 77 423 43 35 +48 77 456 48 70 +48 50 402 57 37 lub napisz do nas wiadomość