O czym myśli ortodonta słysząc stare, jakże wciąż aktualne przysłowie chińskie :” Zanim język utnie Ci głowę, utnij sobie język”?

 

Otóż ortodonci nie od dziś wiedzą, że rola języka w kształtowaniu prawidłowego zgryzu jest zasadnicza. Już w życiu płodowym do 2 roku życia, język jest głównym czynnikiem wpływającym na kształt i wielkość żuchwy.

 

Język zbyt duży lub spoczywający w żuchwie (co jest nieprawidłowością) np. w przypadku trudności w oddychaniu przez nos) powoduje, że rośnie ona nadmiernie do przodu, wyprzedzając szczękę. Język mały, cofnięty, z krótkim wędzidełkiem, może być przyczyną niedorozwoju żuchwy.

 

Będzie mała i cofnięta w profilu. Jeśli te dysproporcje we wzajemnej wielkości i ułożeniu szczęk będą duże, konieczna będzie operacja wydłużenia lub skrócenia jednej lub obu kości szczęk. Samo prostowanie zębów nie wystarczy, aby mieć równe zęby i prosty zgryz. Potrzebna będzie duża operacja ortognatyczna. Tak więc aby nie dopuścić do tego warto we wczesnym dzieciństwie podciąć lub wręcz wyciąć wędzidełko języka, aby poprawić jego kształt i funkcjonowanie oraz nie dopuścić skalpela do naszej głowy.

Chociaż ... starożytni Chińczycy raczej nie to mieli na myśli ...

 

 

Zacznij leczenie już dziś

Szanowni Państwo

Dziękujemy za to, że obdarzyliście nas swoim zaufaniem, decydując się na podjęcie leczenia w naszej placówce. Nie możemy go zawieść w żadnej sytuacji. W związku z rozszerzaniem się epidemii COVID-19, stosując się do rekomendacji Komisji Stomatologicznej Naczelnej Rady Lekarskiej https://nil.org.pl zmuszeni jesteśmy do zawieszenia przyjęć.

 

Ta bardzo trudna decyzja podyktowana jest troską o bezpieczeństwo pacjentów oraz personelu. Pragniemy pozostać z Państwem w kontakcie; przez platformę internetową oraz telefonicznie pod numerem telefonu: 504 025 737

 

Wszyscy mamy nadzieję na spotkanie z Państwem wkrótce.

X