Książka „Wada zgryzu? Nie, dziękuję. Rozgryźć wady zgryzu. Poradnik dla rodziców i nie tylko” stanowi w pewnym sensie kontynuację książki "O powstawaniu wad zgryzu". Jest to druga pozycja z cyklu, tym razem skierowana do rodziców i opiekunów dzieci. Ma charakter popularnonaukowy i edukacyjny.
Z podsumowania….
Zapamiętajmy:
Profilaktyka powstawania wad zgryzu polega na eliminowaniu czynników, o których wiemy, że mogą zaburzać prawidłowy wzrost i rozwój rozwijających się struktur twarzoczaszki od pierwszych dni życia dziecka.
W podręcznikach do ortodoncji jako przyczyny powstawania wad zgryzu wymieniane się tło genetyczne oraz czynniki środowiskowe, do których zalicza się:
Jeśli urazem jest zadziałanie gwałtownej siły, to ta przyczyna stanowi zaledwie promil w ogólnej liczbie wad zgryzu. Śmiało jednak można uznać, że w rzeczywistości to wszystkie wymienione są urazami działającymi na narząd żucia, tylko długo i wolno – nie dynamicznie. Ten kontekst poza cechami etnicznymi, na które nie mamy wpływu, powinien skierować naszą uwagę na potencjalnie uszkadzające działanie wszelkich czynników, o których była mowa.
Wczesna interwencja to eliminowanie przez zespoły wielospecjalistyczne zaistniałych już zaburzeń u dzieci najmłodszych (do ok. 3 roku życia). Dotyczy to leczenia dysfunkcji i eliminowania parafunkcji wszelkiego typu.
Wczesne leczenie to odblokowanie prawidłowego wzrostu u dzieci, u których doszło do deformacji w obszarze łuków zębowych i wyrostków zębodołowych – szlifo99 wanie guzków zębów mlecznych będących w zgryzie krzyżowym dotyczącym nawet jednego zęba, stosowanie cementowanej równi akrylowej lub innych prostych rozwiązań. To także stosowanie prostych aparatów przywracających normę zgryzową, jak np. płytka przedsionkowa (zgryz otwarty, wady dotylne), górna płytka Schwarza lub aparaty ze śrubą Hyrax do poszerzania podniebienia. Jednocześnie konieczne jest skuteczne leczenie przyczyn, jeśli wciąż działają, powstałych zaburzeń, jak np. dysfunkcji oddechowych i związanych z językiem. Dotyczy to głównie dzieci w wieku przedszkolnym. Na tym etapie można i należy wdrożyć działania profilaktyczne, jak np. utrzymywacze przestrzeni w przypadku przedwczesnej utraty zębów mlecznych oraz kontrolę wymiany zębów mlecznych na stałe – szczególnie ważne w okresie wczesnoszkolnym. Jest to czas, gdy wady o charakterze zębowo-wyrostkowym kotwią się w szkielecie, jeśli do tego momentu nie udało się przywrócić normy rozwojowej. Aparaty ze śrubą Hyrax z maską twarzową, wyciąg karkowy, TwinBlock i inne rozwiązania szybko i skutecznie zharmonizują rysy twarzy. Muszą być wsparte naprawą środowiska mięśniowego. Wówczas jedynie możliwa jest realna zmiana kierunku wzrostu z nieprawidłowego na prawidłowy, co jest warunkiem trwałości wyników leczenia bez konieczności wieloletniego utrzymywania aparatów retencyjnych.
Otwarcie drzwi gabinetu ortodontycznego dopiero dla dzieci i młodzieży w końcowym okresie wymiany zębów mlecznych na stałe to zamknięcie drzwi do możliwości odzyskania normy rozwojowej. Przywrócenie prawidłowego funkcjonowania wszystkich układów przez różnych specjalistów jest absolutnie konieczne i wymaga zrozumienia mechanizmów oddziaływania jednych na drugie bez wchodzenia w nie swoje kompetencje.
Książkę można kupić w naszym gabinecie lub otrzymać jako przesyłkę po wpłaceniu 50 zł + koszt przesyłki (In Post-15zł, Kurier -16zł) na konto Bank ING: 49 1050 1504 1000 0090 7458 1118 .
Osoby zainteresowane wysyłką prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy w celu uzgodnienia danych do wysyłki, czy danych do wystawienia faktury - jeśli potrzebna.
Używamy cookies