Leczenia nakładkami Invisalign - najczęściej zadawane pytania

Poniżej zestawiliśmy najczęściej zadawane pytania dotyczące nowoczesnej metody leczenia ortodontycznego - Invisalign. W związku z tym, że metoda ta zyskuje ogromną popularność, a nasi Pacjenci coraz częściej są nią zainteresowani, zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie najważniejsze pytania i odpowiedzi.

 

 • Jak działa leczenie nakładkowe invisalign?

Aby wyleczyć Pacjenta systemem Invisalign konieczna jest odpowiednia ilość nakładek. Nakładki zmieniamy co 5-10 dni. Każda z nich wydrukowana jest z przesunięciem zęba o około 018 do 0,25 mm. Zmieniając nakładki na kolejne powodujemy przemieszczanie się zębów, Ściśle planowany jest czas jak i zakres wykonanych ruchów przy każdym etapie leczenia dzięki  temu możemy skutecznie prowadzić terapię. Przeczytaj więcej o leczeniu invisalign w naszym gabinecie Ortodoncja w Opolu.

 

 • Ile kosztuje leczenie invisalign?

Tak jak w przypadku leczenia aparatami stałym koszt leczenia zależny jest od stopnia złożoności wady Pacjenta, od przebiegu samego leczenia oraz od tego czego oczekuje Pacjent. Takie leczenie możemy przeprowadzić jednym bądź dwoma łukami. Przedział cenowy wynosi od 3500zł do 13000. Obejmuje on: zaplanowanie leczenia, montaż zaczepów, instruktaż Pacjenta o funkcjonowaniu z nakładkami, wizyty kontrolne, demontaż aparatu z retencja klejona oraz szynami retencyjnymi. Zapoznaj się z cennikiem zabiegów ortodontycznych w naszym gabinecie.

 

 • Czy leczenie aparatem Invisalign jest bolesne?

Bardzo dużo zależy od samego Pacjenta. Są osoby, którym doskwiera wszystko co zamontowane w ustach zatem bardziej skarżą się one na dyskomfort. Zwykle Pacjenci mówią  o 2-3  dniach dyskomfortu pojawiającego się po zmianie nakładki na kolejną. Duża część osób podaje, że nacisk jest odczuwalny jedynie przy kilku pierwszych nakładkach.

 

 • Czy po zakończeniu leczenia nakładkowego konieczne jest stosowanie aparatu retencyjnego?

Niezależnie od tego jaki wybierzemy sposób leczenia kończy się on tak samo, czyli na retencji klejonej, szynach retencyjnych oraz wizytach kontrolnych. Ten etap zabezpieczenia wyniku leczenia jest równie ważny jak sam proces leczenia. Pozwala nam to utrzymać długotrwały ładny i estetyczny efekt. Szyny retencyjne są wykonane z zupełnie innego materiału. W porównaniu z nakładkami invisalign szyny wytrzymują dłuższy okres.

 

 • Jak dbać o nakładki jak je czyścić?

Najlepszym narzędziem do czyszczenia nakładek jest nasza własna szczoteczka do zębów. Należ umyć nakładki jak i zęby  po każdym posiłku. Jeśli nie ma takiej możliwości zalecamy  przepłukać usta wodą bądź płynem do płukania jamy ustnej do codziennego stosowania. Umożliwia nam to utrzymanie prawidłową higieny jamy ustnej.

 

 • Czy są jakieś ograniczenia w jedzeniu przy leczeniu alignerowym?

Nie ma ograniczeń co do pokarmów spożywanych przy leczeniu nakładkowym. W przeciwieństwie do zamków i drutów możemy konsumować co tylko dusza zapragnie. Nakładki zdejmujemy przed każdym posiłkiem, co ułatwia nam również mycie i nitkowanie zębów oraz pozwala utrzymać odpowiednią higienę jamy ustnej.

 

 • Jak długo należy nosić nakładki?

 Zalecane jest noszenie nakładek około 22 godziny na dobę  Wyjmuje się je tylko na czas jedzenia, picia gorących napojów oraz mycia i nitkowania zębów. Pozwala to utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej i nie zaleganiu pokarmów pod nakładkami.

 

 • Czy nakładki zmieniają sposób mówienia?

Większość  pacjentów nie zgłasza problemów z mówieniem w alignerach. Nieznaczna zmiana wymowy może się pojawić w pierwszym dniu po rozpoczęciu leczenia. Jak wiadomo wszystko musi mieć swój proces adaptacyjny.

 

 • Jak z paleniem podczas noszenia nakładek?

Nie zaleca się palić wyrobów tytoniowych podczas leczenia. Może to spowodować zmianę koloru nakładki na żółty ale nie będzie powodowało zmian w pracy samego aligneru.

 

 • Czy możemy pić w nakładkach?

Bez problemu możemy spożywać napoje byle by nie słodzone. Woda bez ograniczeń . Słodkie napoje mogą wpłynąć pod płytkę i powodować rozpuszczenie zębów, wiec do słodkich napojów polecamy zdjąć nakładki.

 

 • Czy leczenie invisalign pozwala korygować nagryz pionowy?

Nakładki nadają się do korygowania zgryzów otwartych jak i głębokich problem może pojawić się przy rozległych brakach zębowych ale najlepiej zapytaj swojego lekarza czy ta wada kwalifikuje się do leczenia.

 

 • Czy są wady których nie skorygują nakładki?

Jak na chwile obecna do zatrzymanych zębów nie używamy alignerów ale już są takie próby.

 

 • Czy uzupełnienia stałe-mosty, korony  przeszkadzają w leczeniu Invisalign?

Uzupełnienia stałe,  mosty i korony nie powodują problemów w leczeniu. W zależności od planu leczenia czasem trzeba je usunąć ale w większości przypadków leczenie przebiega z uzupełnieniami  protetycznymi uwzględniając to w planie leczenia.

 

 • Co zrobić jak zgubimy nakładkę obecnie noszoną?

Weź kolejną J Będzie jedynie większy dyskomfort spowodowany większym przesunięcie. Nosić ją należy o tyle dłużej o ile nam zostało z obecnej + cały czas kolejnej.

 

 • Czy leczenie Invisalign może wyeliminować szpary?

Od tego wszystko się zaczęło 20 lat temu. Od niewielkich wad i zamykania luk. Taka korekta nie stanowi najmniejszego problemu dla aparatów nakładkowych invisalign.

 

 • Czy problemy w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego wpływają na leczenie Invisalign?

Zaburzenia tego typu mogą być przyczyną wielu problemów. Niektóre z nich mogą się pogłębiać w wyniku zastosowania aparatów i leczenia, takiego jak leczenie Invisalign, inne z kolei mogą ulegać poprawie lub pozostawać w niezmienionym stanie. Aby dowiedzieć się, czy leczenie może niekorzystnie wpływać na określony problem w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego, należy zasięgnąć porady lekarza Invisalign.

 

 • W tej chwili noszę aparat ortodontyczny. Czy mogę przejść na leczenie Invisalign?

Tak. W każdej chwili można zmienić sposób leczenia, wszystko zależy tylko od chęci Pacjenta.

 

 • Ile lat ma ta technologia?

W roku 1945 dr H. D. Kiesling przewidywał że w niedługim czasie zostanie stworzona technologia, która w szybszy, mniej widoczny i bardziej komfortowy sposób pozwoli nam przemieszczać zęby. W 2001 została pokazana technologia leczenia nakładkowego, która w dzisiejszych czasach zapewnia niemal kompleksowe leczenie ortodontyczne.

 

 • Z jakiego materiału wykonane są nakładki?

Szyny wykonane są z materiału termoplastycznego, przebadanego pod kątem warunków panujących w ustach Pacjenta i dostosowany do wszelkich norm. Materiał jest przeźroczysty dlatego jest praktycznie niewidoczny. Został on opracowany z myślą o leczeniu nakładkowym Invisalign. Są one wykonywane indywidualnie i pasują tylko na zęby pacjenta dla którego, zostały zaprojektowane.

 

 • Czy można leczyć zęby podczas leczenia nakładkami?

Nie ma najmniejszego problemu aby wykonać leczenie stomatologiczne podczas leczenia nakładkami. Należy poinformować swojego stomatologa o fakcie leczenia alignerami. Lekarz dostosuje wypełnienie do kształtu nakładek, w razie braku takiej możliwości należy skontaktować się z lekarzem Invisalign w celu  zamówienia nowych nakładek (tylko w opcji full). 

 

 

 

Zacznij leczenie już dziś